zez choroba oczu u dzieci

Zez to z pozoru niegroźna choroba oczu występująca głównie u dzieci. Nie wolno jej lekceważyć.

Czytaj dalej

Zez to z pozoru niegroźna choroba oczu występująca głównie u dzieci, jednak nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Ważnym czynnikiem jest szybkie rozpoznanie wady i podjęcie leczenia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Zez to choroba, która polega na nierównym ustawieniu gałek ocznych w stosunku do siebie, wynikającym z osłabienia mięśni ocznych. Powoduje to zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego, co prowadzi do sytuacji w której obraz powstaje w niewłaściwym miejscu siatkówki, a to w konsekwencji prowadzi do zaburzeń ostrości widzenia i niedowidzenia.

Przyczyny powstania zeza są różne. Najczęściej pojawia się u dzieci ale może wystąpić również u dorosłych. W przypadku dzieci powodem może być niewłaściwa budowa gałki ocznej, urazy poporodowe, przebyte choroby lub wady wzroku. U osób dorosłych najczęstszymi przyczynami jest nadwzroczność, cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze.

Rodzaje zeza:

 

 • jednostronny - stale zezuje to samo oko;
 • naprzemienny - raz zezuje jedno a raz drugie oko;
 • towarzyszący - w zależności od kąta nachylenia może być zbieżny (oko „ucieka” w kierunku nosa), rozbieżny (oko „ucieka” w kierunku skroni), ku górze, ku dołowi, skośny;
 • ukryty - wynikający z zaburzeń równowagi mięśni ocznych;
 • porażenny - powstały w wyniku uszkodzenia nerwów wzrokowych - typowym objawem jest podwójne widzenie.

Diagnostyka zeza:

 

Najczęściej rodzice sami są w stanie wykryć zeza obserwując swoją pociechę. Jeśli zezowanie pojawia się już u noworodków lub niemowląt należy bezzwłocznie udać się do okulisty w celu ustalenia przyczyny wady. Zdarza się, że korekcja wzroku konieczna będzie już w tak wczesnym etapie życia. U starszych dzieci diagnozowanie zeza polega na badaniu ostrości w obu oczach oraz widzeniu z bliska i daleka. Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą jest "cover test" polegający na naprzemiennym zasłanianiu oczu. Kąt zeza określa się za pomocą testu Hirschberga, a widzenie obuoczne używając synoptoforu.

Rodzaje zeza:

 

Leczenie należy podjąć jak najszybciej, kiedy proces widzenia obuocznego jeszcze się rozwija, wtedy istnieją szanse na całkowite wyleczenie. U dzieci wzrok korygowany jest za pomocą odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych. Innym sposobem są ćwiczenia ortoptyczne polegające na zasłanianiu lepiej widzącego oka, by wzmocnić to słabsze. U starszych dzieci i dorosłych, leczenie zeza zazwyczaj kończy się na wykonaniu zabiegu operacyjnego, który sprowadza się do prawidłowego ustawienia mięśni gałek ocznych.

Zeza nie wolno zaniedbać, gdyż ma on wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Zaniechanie leczenia pogłębia wadę i może prowadzić do niedowidzenia, a w niektórych przypadkach nawet do utraty wzroku.

Czytaj także:

czy można spać w soczewkach

Możliwe jest noszenie soczewek w trybie ciągłym, w tym spanie w nich.

Czytaj dalej

Soczewki kontaktowe w zależności od kryteriów podziału, posiadają wiele ich rodzajów. Jednym z nich jest tryb noszenia ciągłego oraz tryb noszenia dziennego. O ile pierwszy rodzaj szkieł możemy używać całodobowo, o tyle drugi wymaga codziennego zdejmowania i odpowiedniego przechowywania.

Materiał, z którego wykonane są soczewki

 

Technologia produkcji soczewek jeszcze w latach 80 XX wieku, nie przewidywała możliwości spania ze szkłami kontaktowymi. Nie pozwalał na to materiał, z którego były one wykonane, gdyż w niedostatecznym stopniu przepuszczał tlen. Tym samym oczy nie mogły swobodnie „oddychać”. Na efekty nie trzeba było czekać – u osób użytkujących soczewki przez długi okres czasu, bez przerw w noszeniu nocnym, wzrastały liczby zakażeń i groźnych owrzodzeń rogówki. Oszacowano wtedy, że nie zdejmowane na noc szkła przyczyniają się do częstszego, aż dziesięciokrotnego, występowania powikłań.

Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, soczewki kontaktowe są wykonywane z materiału, który pozwala na ciągłe ich noszenie, bez konieczności zdejmowania przed położeniem się spać. Taką substancją są np. hydrożele z dodatkiem silikonu. Cechuje je wysoki stopień przepuszczalności tlenu, który umożliwia wielodniowe noszenie szkieł i co najważniejsze, bez żadnych powikłań.

Soczewki kontaktowe do przedłużonego noszenia

 

Ten rodzaj szkieł kontaktowych zapewnia nam komfort podczas ciągłego noszenia. Nowsze typy stosujemy nawet przez 30 dni. Soczewki całodobowe są trochę sztywniejsze od standardowych i oko zwykle potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do nich.

Soczewki do noszenia w trybie dziennym

 

Jeśli nie zakładamy soczewek do przedłużonego noszenia, wszystkie inne musimy zdejmować przed położeniem się spać. Niedopuszczalne jest okresowe zasypianie w soczewkach np. przed telewizorem czy nawet na czas drzemki w ciągu dnia. Przed nocą szkła kontaktowe muszą zostać wyciągnięte, wyczyszczone i umieszczone w specjalnym pojemniczku, do którego wlewamy płyn do tego przeznaczony.

W przypadku zaśnięcia w soczewkach, gdy nie zdążyliśmy lub zapomnieliśmy ich wyciągnąć, powinniśmy zrobić to od razu po przebudzeniu. Przemywamy je płynem, odkładamy do pojemniczka i nie stosujemy przez następne 12 godzin.

Konsekwencje spania w soczewkach

 

Spanie w soczewkach, które wcześniej powinny zostać wyciągnięte, powoduje liczne nieprzyjemne dolegliwości:

 • zaczerwienienie i uczucie nadmiernej suchości w oczach;
 • opuchnięte powieki;
 • stany zapalne.

Czytaj także:

soczewki kontaktowe miękkie twarde

Podział na soczewki miękkie oraz twarde uwzględniający zastosowane materiały i technologie.

Czytaj dalej

Pierwszy pomysł dotyczący soczewek kontaktowych pojawił się już za czasów Leonarda da Vinci. Musiało minąć jednak sporo czasu, zanim odkryto materiały, z których można było wyprodukować soczewki. Dziś soczewki są ogólnodostępne, wytrzymałe i niezwykle wygodne. Jeśli nie wiesz, jakie wybrać dla siebie, poniżej znajduje się podział na soczewki miękkie oraz twarde uwzględniający zastosowane materiały i technologie.

Soczewki kontaktowe miękkie

 

Soczewki miękkie u większości użytkowników od razu dopasowują się do oka. Nie czuć ich na oku, dlatego są tak bardzo wygodne. Soczewki miękkie, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, przepuszczają duże ilości tlenu, przez cały czas są wilgotne i komfortowe w noszeniu. Nie musisz się do nich przyzwyczajać i swobodnie możesz wymienić je z okularami. Soczewki miękkie wchłaniają wodę, dlatego możesz nosić je nawet przez bardzo długi czas (przez 30 dni, a nawet kwartał). Soczewki miękkie, podobnie jak twarde, korygują prawie każdą wadę wzroku. Oprócz soczewek korygujących możesz wybrać też soczewki, zmieniające kształt Twoich oczu lub ich kolor. Jednym z minusów soczewek miękkich jest ich mała wytrzymałość (łatwo się rwą). Soczewki miękkie łatwo wchłaniają też z rąk pozostałości mydła, kremów do rąk, balsamów, dlatego mogą powodować podrażnienie oczu.

Soczewki kontaktowe twarde

 

Soczewki twarde (sztywne) znane są tez pod nazwą soczewek gazoprzepuszczalnych RGP. Są wykonane z materiału zbliżonego do plastiku, natomiast pierwotnie robione były ze szkła. Przez wiele lat do ich produkcji wykorzystywano szkło akrylowe, jednak soczewki były niewygodne, bo nie przepuszczały powietrza. Soczewki twarde wytwarza się z silikonu, dzięki czemu są elastyczniejsze. Każdy, kto nosi soczewki twarde, czuje je na swoim oku, choć po pewnym czasie można się do nich przyzwyczaić.

Zalety soczewek twardych

 • są dokładnie dopasowywane do kształtu Twojej rogówki;
 • zachowują swój kształt lepiej niż soczewki miękkie, więc przez cały czas widzisz ostro;
 • korygują więcej wad wzroku niż soczewki miękkie;
 • kontrolują w pewnym stopniu pogłębianie się krótkowzroczności;
 • są wytrzymałe, bo materiał, z którego je wykonano nie zawiera wody (jedną parę możesz nosić nawet przez kilka lat).

Wady soczewek twardych

 • nie są tak wygodne w noszeniu jak soczewki miękkie;
 • częściej niż soczewki miękkie wypadają z oka;
 • trudniej się do nich ponownie przyzwyczaić, kiedy przez kilka dni zamiast soczewek nosisz okulary;
 • dla dobrego komfortu soczewki twarde trzeba nosić każdego dnia, co nie dla każdego jest komfortowe.

Teraz już na pewno wiesz, jaki rodzaj soczewki wybrać dla siebie.

 

diplopia podwójne widzenie

Diplopia (podwójne widzenie) może mieć charakter jednooczny bądź obuoczny.

Czytaj dalej

Diplopia to inaczej podwójne widzenie, które może mieć charakter jednooczny bądź obuoczny. Ten rodzaj zaburzenia wzroku polega na widzeniu dwóch obrazów na raz, za co odpowiadać może zaćma, cukrzyca, guz mózgu czy stwardnienie rozsiane. Z całą pewnością należy jak najszybciej udać się do specjalisty, po zauważeniu u siebie jakichkolwiek problemów ze wzrokiem. Może być to bowiem objaw poważniejszej dolegliwości, wymagającej podjęcie leczenia okulistycznego. Czym objawia się podwójne widzenie i jakie są tego pierwotne przyczyny?

Co przyczynia się do powstania diplopii?

 

Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do zdwojenia widzenia. W przypadku jednoocznej diplopii często dochodzi do zaburzeń funkcjonowania rogówki, które po zakryciu oka dotkniętego chorobą, zwykle ustępują. Dzieje się tak dlatego, że światło wpadające do chorego oka zostaje zniekształcone, co objawia się podwójnym widzeniem. Do uszkodzenia rogówki może zaś dojść na skutek infekcji. Nierówne tworzenie się obrazów można zaobserwować również przy bliznach rogówki. Z kolei zespół suchego oka może powodować dwojenie obrazu.

Do podwójnego widzenia może dojść także w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania mięśni zewnętrznych gałek ocznych. Do osłabienia mięśni gałkoruchowych mogą doprowadzić choroby autoimmunologiczne typu Miastenia gravis czy choroba Gravesa Basedowa. Procesy chorobowe w mózgu także mogą przyczynić się do wystąpienia diplopii, a są nimi m.in. udar, tętniak i guz mózgu, migrena czy podwyższone ciśnienie środczaszkowe.

Do ubocznego podwójnego widzenia może dojść nawet na skutek nieprawidłowego dobrania okularów, nerwicy czy przy nieskorygowanych wadach wzroku.

Sposoby leczenia podwójnego widzenia

 

Diplopia objawia się niewłaściwym ustawieniem jednego oka lub obu oczu, bólem gałek ocznych podczas poruszania, nudnościami, bólem głowy i opadającymi powiekami. W celu pozbycia się objawów podwójnego widzenia, niezwykle ważne jest poznanie pierwotnej przyczyny tego schorzenia. Dzięki temu lekarz jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i dobrać skuteczną metodę leczenia. W przypadku słabych mięśni gałki ocznej czy ich uszkodzenia, stosuje się leczenie operacyjne. Sięga się także po leki w przypadku miastenii.

Diplopię spowodowaną chorobą Gravesa Basedowa leczy się zachowawczo lub operacyjnie. Z kolei przy cukrzycy podwójne widzenie leczone jest poprzez utrzymywanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi za pomocą insuliny i leków. Jeśli zdwojenie widzenia jest w początkowym stadium, to można zastosować okulary pryzmatyczne, które są w stanie przesunąć obraz na właściwe miejsce na siatkówce. Z kolei diplopia spowodowana zezem porażennym może być leczona za pomocą toksyny botulinowej A.

Czytaj także:

pływanie w soczewkach

Według specjalistów osoby noszące soczewki kontaktowe powinny unikać pływania w nich.

Czytaj dalej

Soczewki kontaktowe niewątpliwie ułatwiają prowadzenie aktywnego trybu życia - doskonale wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy próbowali uprawiać sport w okularach, a następnie zamienili je na soczewki. To co odróżnia soczewki kontaktowe od okularów, to przede wszystkim komfort - są one niemal niewyczuwalne, a do tego tkwią nieruchomo w jednym miejscu bez względu na rodzaj aktywności. Niemal każdy kto spróbował noszenia soczewek, nie wyobraża sobie powrotu do standardowych okularów. Jednak nie każdy sport powinien być uprawiany w soczewkach, gdyż w niektórych przypadkach może to być niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Do takich wyjątków należy między innymi pływanie.

Wiele osób tak bardzo ceni sobie noszenie soczewek kontaktowych, iż nie chce ich zdejmować nawet podczas pływania. A jest to duży błąd. Według specjalistów z Amerykańskiego Towarzystwa Optometrii oraz Agencji Do Spraw Żywności i Leków osoby noszące soczewki powinny unikać wchodzenia w nich do jakiejkolwiek wody - i to zarówno na basenie, w jeziorze czy w morzu, ale także pod prysznicem bądź w wannie. Dlaczego? Otóż kąpiel w soczewkach może doprowadzić do dwóch niekomfortowych sytuacji:

 • wypłynięcia soczewki z oka,
 • przylgnięcia soczewki (na skutek wilgoci) do powierzchni oka.

Zagrożenia podczas pływania w soczewkach

 

Dodatkowo nie wolno zapominać o tym, iż woda w naturalnych akwenach (na przykład jeziorze) może zawierać groźne mikroorganizmy, które w wyniku przedostania się do oczu zagrażają ich zdrowiu. Szczególnie niebezpieczna jest Acanthamoeba, która wywołuje zapalenie rogówki w konsekwencji wiążące się z koniecznością jej przeszczepu, a nawet utratą wzroku.

Jeżeli jednak dana osoba - pomimo występującego ryzyka - zdecyduje się na pływanie w soczewkach kontaktowych, to powinna przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest używanie soczewek jednodniowych, które bezpośrednio po kąpieli powinny być wyjęte i wyrzucone. Takie postępowanie minimalizuje ryzyko jakiegokolwiek zakażenia, gdyż zużyte soczewki nie mają ponownego kontaktu z oczami, a tym samym nie przenoszą różnorodnych grzybów bądź bakterii. Jeśli jednak uprawia się sporty wodne w soczewkach wielokrotnego użycia, to po wyjściu z wody powinny być one dokładnie zdezynfekowane i umyte płynem czyszczącym. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie szczelnych okularków do pływania, które - przylegając ściśle do twarzy - zminimalizują ryzyko przedostania się wody. Okularki warto stosować bez względu na rodzaj soczewek - zarówno przy tych jednodniowych, jak i przeznaczonych na dłuższy okres czasu.

Czytaj także:

Page 1 of 7

Kategorie