Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

zakładanie zdejmowanie soczewek kontaktowych

Nie jest tajemnicą, iż sprawne zakładanie soczewek kontaktowych wymaga wprawy i doświadczenia. Jednak każdy musi kiedyś po raz pierwszy założyć i po raz pierwszy zdjąć soczewki ze swoich oczu. W tym artykule zostaną zaprezentowane poszczególne kroki, które należy wykonać, aby w łatwy sposób założyć i zdjąć swoje soczewki kontaktowe.

Zakładanie soczewek kontaktowych w 4 krokach

  • Krok #1 - umyj ręce

    Przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć ręce. W tym celu najlepiej jest zastosować nieperfumowane antybakteryjne mydło w płynie. Jeśli jednak takiego nie posiadasz, możesz zastosować jakiekolwiek mydło. Namydlone ręce należy obficie spłukać wodą, a następnie wytrzeć do sucha ręcznikiem, który nie pozostawia żadnych zanieczyszczeń. Po umyciu rąk palec, na którym będzie się znajdowała soczewka, musi być całkowicie suchy. W przeciwnym razie, podczas zakładania soczewka przyklei się do palca, a nie do oka. Dopiero po tym wstępnym, lecz bardzo ważnym kroku, można przystąpić do bezpiecznego zakładania soczewek.

  • Krok #2 - sprawdź stronę soczewek

    Należy pamiętać o tym, że brudne lub uszkodzone soczewki, albo założone odwrotną stroną, nie będą spełniały swojej funkcji, a wręcz przeciwnie - mogą one powodować dyskomfort oraz pogorszenie jakości widzianego obrazu. Aby sprawdzić ich stan, należy dokładnie je obejrzeć, każdą z osobna, mając ją na palcu. Jeśli soczewka przypomina kształtem miseczkę, to znaczy, że jest położona dobrą stroną (tzn. wklęsła część miseczki ma przylegać do oka). Inną metodą sprawdzenia jest delikatne zgięcie soczewki między kciukiem a palcem wskazującym. W przypadku, gdy brzegi soczewki będą kierowały się do środka, będzie to oznaczało, iż jest ona ustawiona dobrą stroną. Niektórzy producenci umieszczają specjalne napisy (np. „123”), które ułatwiają całą procedurę. Wystarczy wtedy sprawdzić, czy napis nie jest odbiciem lustrzanym - jeśli jest, to oznacza, że soczewka jest wywinięta.

  • Krok #3 - przytrzymaj otwarte oko

    Jeśli ręce są czyste, a soczewka odpowiednio ułożona, można przejść do kolejnego kroku, czyli właściwego zakładania soczewki. Dobrym przyzwyczajeniem jest zaczynanie zawsze od tego samego oka (np. zakładanie soczewki najpierw na prawe oko). Pozwoli to uniknąć pomyłek, które mogą być szczególnie szkodliwe, gdy oczy mają różne wady. Podczas zakładania soczewki należy umieścić ją na palcu wskazującym ręki dominującej. Następnie palcami drugiej ręki przytrzymać górną powiekę oka, na które jest zakładana soczewka. Palcem środkowym dłoni, na której znajduje się soczewka, należy opuścić i przytrzymać dolną powiekę.

  • Krok #4 - załóż soczewkę

    To właśnie ten moment. Przytrzymując otwarte oko tak, jak zostało to wyżej opisane, należy przyłożyć soczewkę do rogówki. Po wykonaniu operacji wycofać rękę oraz uwolnić powieki. Dobrze jest zamknąć na chwilę oko, aby świeżo założona soczewka dopasowała się do powierzchni rogówki. Teraz wystarczy parę razy mrugnąć, aby odpowiednio nawilżyć jej przednią część.

Zdejmowanie soczewek kontaktowych w 3 metodach

Istnieje kilka popularnych metod zdejmowania soczewek kontaktowych. Pierwszy krok w przypadku zdejmowania soczewki jest taki sam jak przy zakładaniu - dokładne umycie rąk. Kolejnym krokiem jest otworzenie oka, z którego chcemy ściągnąć soczewkę, i przytrzymanie powiek rękami (podobnie jak przy zakładaniu soczewek). Warto zaznaczyć, iż przy tych czynnościach należy patrzeć na wprost.

  • Metoda ściągania soczewki w dół

    Chyba najpopularniejszą metodą ściągania soczewki jest chwycenie jej opuszką palca wskazującego i ściągnięcie w dół (na obszar białej części oka). Następnie należy chwycić soczewkę kciukiem i palcem wskazującym i zdjąć ją z oka.

  • Metoda patrzenia w górę

    Alternatywą dla przedstawionej powyżej metody jest spojrzenie w górę wraz z równoczesnym „uszczypnięciem” soczewki palcem wskazującym i kciukiem.

  • Metoda uszczypnięcia soczewki

    Jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo podobna do tej przedstawionej powyżej. Różni się ona jednak tym, że należy cały czas patrzeć przed siebie. Następnie należy delikatnie ścisnąć soczewkę za pomocą kciuka i palca wskazującego jednocześnie zsuwając ją w dół.

Podsumowanie

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zakładania lub zdejmowania soczewek, zgłoś się do specjalisty, który pokaże Ci jak prawidłowo wykonać te czynności.


Źródła:

Czytaj także:

Najnowsze: