Czy alergicy mogą nosić soczewki kontaktowe?

Najlepszym rozwiązaniem dla osób borykających się z alergią są jednodniowe soczewki kontaktowe. Soczewki dla alergików w wersji jednodniowej minimalizują ryzyko zbierania się na ich powierzchni alergenów i substancji drażniących, dzięki zakładaniu codziennie nowej pary soczewek. Ponadto, nie narażają oczu na kontakt z płynami do soczewek, które zawierają substancje dezynfekujące i konserwanty i mogą powodować reakcje alergiczne.

Alergie u użytkowników soczewek

 

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodne i dyskretne w użyciu ale niestety mogą być również przyczyną alergii. Uczulenie na soczewki spowodowane jest odkładaniem się na ich powierzchni białka z filmu łzowego. Największą predyspozycję do tego wykazują chorzy na astmę, katar sienny lub osoby uczulone na sierść zwierząt.

Najczęstsze objawy

 

Najczęstszymi objawami alergii dla narządu wzroku są swędzenie oczu, zaczerwienienie i obrzęk oczu, dyskomfort podczas noszenia soczewek, wzmożone wydzielanie śluzu oraz przejściowe nieostre widzenie. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia, zalecane jest używanie soczewek jednodniowych, korzystanie z kropli do oczu przepisanych przez specjalistę, a w trakcie sezonu na alergię ograniczenie noszenia soczewek do niezbędnego minimum.

Dlaczego warto wybrać soczewki?

  • 1 Bardziej dokładna korekcja niż w przypadku okularów

    Niezniekształcony obraz przy patrzeniu na wprost oraz na boki

  • 2 Umożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych

    Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne mają właściwości korekcyjne. Niektóre soczewki dodatkowo chronią przed promieniami UV.

  • 3 Idealne dla osób aktywnych

    Uprawianie aktywności fizycznej (bieganie, sporty zespołowe) jest prostsze. Nie ulegają zniszczeniom i zarysowaniom jak dla okularów.