Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe w zależności od kryteriów podziału, posiadają wiele ich rodzajów. Jednym z nich jest tryb noszenia ciągłego oraz tryb noszenia dziennego. O ile pierwszy rodzaj szkieł możemy używać całodobowo, o tyle drugi wymaga codziennego zdejmowania i odpowiedniego przechowywania.

Materiał, z którego wykonane są soczewki

 

Technologia produkcji soczewek jeszcze w latach 80 XX wieku, nie przewidywała możliwości spania ze szkłami kontaktowymi. Nie pozwalał na to materiał, z którego były one wykonane, gdyż w niedostatecznym stopniu przepuszczał tlen. Tym samym oczy nie mogły swobodnie „oddychać”. Na efekty nie trzeba było czekać – u osób użytkujących soczewki przez długi okres czasu, bez przerw w noszeniu nocnym, wzrastały liczby zakażeń i groźnych owrzodzeń rogówki. Oszacowano wtedy, że nie zdejmowane na noc szkła przyczyniają się do częstszego, aż dziesięciokrotnego, występowania powikłań.

Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, soczewki kontaktowe są wykonywane z materiału, który pozwala na ciągłe ich noszenie, bez konieczności zdejmowania przed położeniem się spać. Taką substancją są np. hydrożele z dodatkiem silikonu. Cechuje je wysoki stopień przepuszczalności tlenu, który umożliwia wielodniowe noszenie szkieł i co najważniejsze, bez żadnych powikłań.

Soczewki kontaktowe do przedłużonego noszenia

 

Ten rodzaj szkieł kontaktowych zapewnia nam komfort podczas ciągłego noszenia. Nowsze typy stosujemy nawet przez 30 dni. Soczewki całodobowe są trochę sztywniejsze od standardowych i oko zwykle potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do nich.

Soczewki do noszenia w trybie dziennym

 

Jeśli nie zakładamy soczewek do przedłużonego noszenia, wszystkie inne musimy zdejmować przed położeniem się spać. Niedopuszczalne jest okresowe zasypianie w soczewkach np. przed telewizorem czy nawet na czas drzemki w ciągu dnia. Przed nocą szkła kontaktowe muszą zostać wyciągnięte, wyczyszczone i umieszczone w specjalnym pojemniczku, do którego wlewamy płyn do tego przeznaczony.

W przypadku zaśnięcia w soczewkach, gdy nie zdążyliśmy lub zapomnieliśmy ich wyciągnąć, powinniśmy zrobić to od razu po przebudzeniu. Przemywamy je płynem, odkładamy do pojemniczka i nie stosujemy przez następne 12 godzin.

Konsekwencje spania w soczewkach

 

Spanie w soczewkach, które wcześniej powinny zostać wyciągnięte, powoduje liczne nieprzyjemne dolegliwości:

 • zaczerwienienie i uczucie nadmiernej suchości w oczach;
 • opuchnięte powieki;
 • stany zapalne.

Czytaj także:

Dlaczego warto wybrać soczewki?

 • 1 Bardziej dokładna korekcja niż w przypadku okularów

  Niezniekształcony obraz przy patrzeniu na wprost oraz na boki

 • 2 Umożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych

  Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne mają właściwości korekcyjne. Niektóre soczewki dodatkowo chronią przed promieniami UV.

 • 3 Idealne dla osób aktywnych

  Uprawianie aktywności fizycznej (bieganie, sporty zespołowe) jest prostsze. Nie ulegają zniszczeniom i zarysowaniom jak dla okularów.