Czy pływanie w soczewkach kontaktowych jest bezpieczne?

pływanie w soczewkach

Soczewki kontaktowe niewątpliwie ułatwiają prowadzenie aktywnego trybu życia - doskonale wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy próbowali uprawiać sport w okularach, a następnie zamienili je na soczewki. To co odróżnia soczewki kontaktowe od okularów, to przede wszystkim komfort - są one niemal niewyczuwalne, a do tego tkwią nieruchomo w jednym miejscu bez względu na rodzaj aktywności. Niemal każdy kto spróbował noszenia soczewek, nie wyobraża sobie powrotu do standardowych okularów. Jednak nie każdy sport powinien być uprawiany w soczewkach, gdyż w niektórych przypadkach może to być niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Do takich wyjątków należy między innymi pływanie.

Wiele osób tak bardzo ceni sobie noszenie soczewek kontaktowych, iż nie chce ich zdejmować nawet podczas pływania. A jest to duży błąd. Według specjalistów z Amerykańskiego Towarzystwa Optometrii oraz Agencji Do Spraw Żywności i Leków osoby noszące soczewki powinny unikać wchodzenia w nich do jakiejkolwiek wody - i to zarówno na basenie, w jeziorze czy w morzu, ale także pod prysznicem bądź w wannie. Dlaczego? Otóż kąpiel w soczewkach może doprowadzić do dwóch niekomfortowych sytuacji:

  • wypłynięcia soczewki z oka,
  • przylgnięcia soczewki (na skutek wilgoci) do powierzchni oka.

Zagrożenia podczas pływania w soczewkach

Dodatkowo nie wolno zapominać o tym, iż woda w naturalnych akwenach (na przykład jeziorze) może zawierać groźne mikroorganizmy, które w wyniku przedostania się do oczu zagrażają ich zdrowiu. Szczególnie niebezpieczna jest Acanthamoeba, która wywołuje zapalenie rogówki w konsekwencji wiążące się z koniecznością jej przeszczepu, a nawet utratą wzroku.

Jeżeli jednak dana osoba - pomimo występującego ryzyka - zdecyduje się na pływanie w soczewkach kontaktowych, to powinna przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest używanie soczewek jednodniowych, które bezpośrednio po kąpieli powinny być wyjęte i wyrzucone. Takie postępowanie minimalizuje ryzyko jakiegokolwiek zakażenia, gdyż zużyte soczewki nie mają ponownego kontaktu z oczami, a tym samym nie przenoszą różnorodnych grzybów bądź bakterii. Jeśli jednak uprawia się sporty wodne w soczewkach wielokrotnego użycia, to po wyjściu z wody powinny być one dokładnie zdezynfekowane i umyte płynem czyszczącym. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie szczelnych okularków do pływania, które - przylegając ściśle do twarzy - zminimalizują ryzyko przedostania się wody. Okularki warto stosować bez względu na rodzaj soczewek - zarówno przy tych jednodniowych, jak i przeznaczonych na dłuższy okres czasu.

Czytaj także:

Najnowsze: