Jak bezpiecznie przechowywać soczewki kontaktowe?

przechowywanie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to niezwykle praktyczny i coraz częściej wybierany sposób korekty wzroku. Dla ich funkcjonalności i żywotności kluczowa jest odpowiednia higiena soczewek i pielęgnacja. Przechowywanie soczewek jest szczególnie istotne dla soczewek używanych wielokrotnie, np. soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych. Jak zatem zadbać o soczewki, by nienagannie służyły przez cały przewidziany okres ich użytkowania?

Pielęgnacja soczewek kontaktowych - tylko ze specjalnym płynem

Przechowywanie soczewek to przede wszystkim dbałość o ich czystość. Nieodpowiedni poziom higieny oznacza przenoszenie na oko różnorodnych zanieczyszczeń: fizycznych, osadów białkowych oraz drobnoustrojów (bakterii czy grzybów). Aby zapewnić optymalną czystość soczewki, należy dotykać jej wyłącznie czystymi rękami oraz stosować specjalistyczne płyny do soczewek. Ich rolą jest czyszczenie i dezynfekcja soczewki kontaktowej bez naruszania jej integralności czy funkcjonalności. Obecnie najczęściej wybierane są wielofunkcyjne płyny do soczewek, które poza wspomnianą dezynfekcją i czyszczeniem szkieł kontaktowych, dbają o ich odpowiednie nawilżenie i zwiększają komfort użytkowania soczewki.

Płyn do soczewek do absolutna konieczność dla każdego użytkownika soczewek, nawet soczewek jednodniowych - one też mogą wymagać oczyszczenia w czasie ich użytkowania. Poza wspomnianymi zastosowaniami, płyn pielęgnacyjny to także medium, w którym przechowywane są soczewki.

Pojemniczek na soczewki - praktyczne rozwiązanie

Kolejnym niezbędnikiem jest pojemniczek na soczewki. Wykonany z antybakteryjnego materiału, szczelnie zamykany, o ergonomicznym kształcie – pojemniczek na soczewki tworzy z płynem na soczewki duet doskonały. Obie komory pojemniczka oznaczone są symbolem R i L, cyframi '123' lub odmiennymi kolorami (np. Acuvue Oasys 1-Day) co pozwala na rozróżnienie soczewek i zapobiega pomyłce podczas ich aplikacji. To także bardzo wygodna i bezpieczna forma transportu soczewek.

Należy pamiętać o regularnym myciu pojemniczków płynem do soczewek i przechowywaniu soczewek w pojemniczku tak, by były całkowicie zanurzone w płynie. Używany powinien być wyłącznie płyn do soczewek w temperaturze pokojowej – zbyt znaczne jego ogrzanie może spowodować utratę właściwości antybakteryjnych. Bezwzględnie nie należy stosować płynu po upływie terminu jego ważności. Mitem jest możliwość przechowywania soczewek w wodzie – znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia mogą osiąść na powierzchni soczewki i spowodować zakażenie oka oraz ingerować w strukturę soczewki.

Czytaj także:

Najnowsze: