Zalety soczewek kontaktowych z filtrem UV

zalety soczewek z filtrami UV

Spośród wielu odmian soczewek kontaktowych, które mamy do wyboru, znajdziemy też takie, które posiadają wysokie filtry UV. Jakie czynniki powodują, że posiadają one najlepsze właściwości ochrony oczu przed promieniami słonecznymi?

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowaniem ultrafioletowym nazywamy promieniowanie słoneczne o najkrótszej długości fal. UV w znacznej mierze jest absorbowane przez warstwę ozonową. Jednak cywilizacja naruszyła ochronne powłoki atmosfery ziemskiej, przez co wzrasta intensywność promieniowania docierającego na powierzchnię naszej planety. Dlatego nawet zachmurzenie nie chroni naszych oczu – przede wszystkim na skutek odbijania i rozpraszania promieni.

Oko, głównie jego tkanki, absorbuje promieniowanie UV. Niezdrowe dla oka jest ostre, ale też długotrwałe narażenie na ekspozycję promieni.

Stosowanie soczewek z filtrem UV

Soczewki z filtrami UV potrafią niemal w całości ograniczać przenikanie promieniowania (UVB o 99%, UVA o 95%). Filtry, całkowicie bezbarwne, są wbudowane w soczewkę.

Dlaczego warto jest stosować ochronę z filtrem? Przede wszystkim w trosce o zdrowe oczy.

  • Nasz organizm może zregenerować uszkodzone komórki, co jednak nie dotyczy soczewki oka. Nie posiada ona takiej zdolności odbudowy. Uszkodzenie w okresie dzieciństwa nierzadko skutkuje dopiero w późniejszym wieku, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do zaćmy i utraty wzroku.
  • Nadmierne ekspozycje na promieniowanie UVB przyczyniają się w znacznej mierze do zwyrodnienia plamki żółtej.
  • Zagrożone są również powieki, na których może rozwinąć się rak skóry – czerniak.

Soczewki muszą być odpowiednio dopasowane do oka. Zakrywają wtedy całą rogówkę i co najważniejsze – chronią przed promieniowaniem wpadającym pod różnym kątem.

Kiedy okulary przeciwsłoneczne nie wystarczą?

Wiele osób kupuje okulary przeciwsłoneczne z filtrami, nabierając pewności, że taka ochrona wystarczy (zwłaszcza jeśli zamiast okularów „bazarowych” wybieramy te oferowane przez salony okulistyczne). Tymczasem okazuje się, że najlepsze są te ściśle przylegające do oczu. Używają ich głównie kolarze i alpiniści. Wszystkie inne okulary nie zapewniają całkowitej ochrony, gdyż nie zakrywają całościowo oczu. Ponadto promienie, padające od strony skroniowej, załamują się i koncentrują, przez co dawka promieniowania jest bardziej szkodliwa od tej wpadającej bezpośrednio do oka.

Soczewki natomiast zakrywają rogówkę. Idealnym połączeniem byłoby z pewnością jednoczesne zakładanie soczewek, jak i okularów przeciwsłonecznych.

Dla kogo soczewki kontaktowe z filtrami UV?

Można wyróżnić pewne cechy osób, dla których soczewki z filtrami UV są szczególnie wskazane:

  • długie przebywanie w nasłonecznionych miejscach (sporty zimowe, sporty wodne, pobyt w górach);
  • schorzenia siatkówki, zaćma;
  • praca w miejscach o wzmożonym natężeniu promieniowania UV;
  • oczy nadwrażliwe na światło;
  • jasne tęczówki oczu.

Do soczewek kontaktowych o najwyższej klasy ochrony przed promieniami UV należą produkowane przez Johnson&Johnson, soczewki Acuvue Oasys z Kodano.pl, zapewniające ochronę UVA na poziomie 96% i UVB na poziomie 99%. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (z ang. FDA - Food and Drug Administration) tylko soczewkom z rodziny Acuvue wydała pierwszą klasę ochrony przed promieniowaniem UV.

Czytaj także:

Najnowsze: