6 rad jak dbać o oczy przed komputerem

jak dbać o wzrok przed komputerem

Komputery, tablety, smartfony i wiele innych urządzeń przyczynia się do znacznego zmęczenia oczu, niewyraźnego widzenia, zespołu suchego oka czy też innych objawów syndromu widzenia komputerowego. W tym artykule przedstawimy 6 zasad, które pomogą Ci zadbać o oczy podczas długiej pracy przy komputerze.

  1. Dbaj o odpowiednie oświetlenie

    Zmęczenie oczu jest bardzo często spowodowane złym oświetleniem. W zbyt jasnym świetle oczy męczą się podwójnie – próbując wyostrzyć obraz pochodzący z komputera i jednocześnie ograniczyć ilość światła z otoczenia. Należy więc ustawić swoje stanowisko pracy w taki sposób, aby promienie słoneczne padały z boku, a nie na wprost, czy od tyłu. Warto pamiętać o opuszczeniu rolet, czy zaciągnięciu zasłon w ciągu dnia. Należy również używać żarówek i lamp o mniejszej intensywności światła. Do oświetlenia stanowiska pracy najlepiej jest używać „zwykłych żarówek”. Świetlówki oraz żarówki energooszczędne emitują światło zdecydowanie mniej podobne do naturalnego. Dzięki tym prostym zabiegom oczy będą zdecydowanie mniej się męczyły.

  2. Unikaj odbijania się światła od ekranu

    Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na komfort pracy przy komputerze są odblaski. Mogą one pochodzić od jasnych ścian znajdujących się za komputerem lub od samego monitora. Z tego powodu warto zastanowić się nad zorganizowaniem miejsca pracy w miejscu, gdzie ściany pomalowane są na ciemniejsze kolory. Dobrym pomysłem jest również naklejenie na monitor specjalnej antyodblaskowej powłoki (lub zakup monitora z już wbudowaną taką warstwą). Natomiast zakup okularów z powłoką antyrefleksyjną (AR) to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, posiadających wadę wzroku… i nie tylko! Warto bowiem zastanowić się nad zakupem okularów do pracy na komputerze, czyli tzw. „zerówek” z powłoką AR.

  3. Dostosuj ustawienia wyświetlania w komputerze

    Kilka zmian w ustawieniach pomoże Ci znacznie zmniejszyć zmęczenie oczu. Na komputerach z systemem Windows niżej wymienione zmiany można wprowadzić za pośrednictwem Panelu sterowania, natomiast w komputerach Apple’a w Preferencjach systemowych.

    • Jasność ekranu - powinna być dostosowana do jasności otoczenia. Jeśli ekran komputera razi w oczy, to znaczy, że wyświetlanie jest zbyt jasne.
    • Temperatura kolorów - zmniejszenie jej sprawia, że komputer emituje mniej światła niebieskiego, które jest szczególnie niebezpieczne dla oczu człowieka.
    • Rozmiar i kontrast tekstu - oczy mniej się męczą podczas czytania tekstu napisanego większą czcionką. Ponadto bardzo ważny jest kontrast - najlepiej sprawdzają się konfiguracje czarny tekst na białym tle lub odwrotnie.
  4. Częściej mrugaj

    Większość ludzi podczas pracy na komputerze mruga dużo rzadziej. Niestety podczas długich przerw w mruganiu film łzowy paruje szybciej, a to znowu prowadzi do zespołu suchego oka. Badania dowiodły, że nawet, jeśli mrugamy, to podczas pracy przy komputerze tylko częściowo zamykamy powieki. Oznacza to, że środkowa część rogówki przez bardzo długi czas nie jest nawilżona. Warto więc pamiętać o mruganiu i robić to w pełni świadomie. Jeśli to nie wystarcza, to można się zastanowić nad zakupem preparatu sztucznych łez.

  5. Ćwiczenie oczu, czyli metoda 20/20/20

    Zasada 20/20/20 jest bardzo skuteczna w przypadku zmęczonych oczu. Polega ona na tym, że po ok. 20 minutach pracy przy komputerze należy skupić wzrok na przedmiocie oddalonym o ok. 6 metrów (czyli 20 stóp) przez 20 sekund. Powoduje to relaksację oczu i umożliwia ponowne skupienie uwagi na monitorze. Innym wariantem tego ćwiczenia jest skupienie wzroku na 10-15 sekund na oddalonym przedmiocie i następnie szybkie przeniesienie wzroku na przedmiot znajdujący się blisko i skupienie na nim uwagi przez kolejne 10-15 sekund. Aby ćwiczenie to było skuteczne powinno się wykonać ok. 10 jego powtórzeń. Ćwiczenia te nie powodują znacznego wydłużenia czasu pracy, natomiast pomagają zachować dobrą jakość widzianego obrazu.

  6. Często rób sobie przerwy

    Pozwoli to uniknąć syndromu widzenia komputerowego oraz sztywności mięśni górnej części ciała (m. in. barków i szyi). The National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) opublikowało badania, z których wynika, iż bardziej efektywne jest robienie więcej krótkich przerw, niż mniej dłuższych. Nawet krótka przerwa pozwala przenieść wzrok na inne przedmioty niż ekran komputera. Poza tym można rozprostować nogi i rozluźnić pozostałe mięśnie, co pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu.


Źródła:

Czytaj także:

Najnowsze: