Soczewki w zależności od wieku - czy są dla każdego?

soczewki w zależności od wieku

Producenci soczewek kontaktowych nie wprowadzają ograniczeń wiekowych podczas ich stosowania. U dzieci, jak i u osób dorosłych należy jednak zachować rozwagę i środki ostrożności. Jakie?

Nie jest też powiedziane, że wraz z upływem wieku będziemy stosować wciąż ten sam model soczewek kontaktowych. Wielu młodych użytkowników doświadcza uczucia zmęczenia oczu, u osób w średnim wieku zwiększa się częstotliwość stosowania korekty podczas czytania, a u starszych może rozwinąć się zespół suchego oka, jaskra i zaćma.

Najmłodsi użytkownicy soczewek kontaktowych

Zamiana okularów na soczewki kontaktowe niesie ze sobą wiele korzyści. Wzrasta komfort widzenia i noszenia, ale też znacząco podnosi się samoocena. Mimo, że noszenie okularów staje się modne, wiele dzieci odczuwa z tego powodu dyskomfort i poczucie zawstydzenia. Złe samopoczucie, wywołane koniecznością stosowania okularów, może wpływać negatywnie na ich życie.

Szacuje się, że nastolatki rozpoczynają noszenie szkieł kontaktowych około 13 roku życia. Zdarza się jednak, że następuje to znacznie wcześniej, mniej więcej w 8 roku życia. Nie wiek jest tu jednak podstawowym kryterium, a poziom dojrzałości dziecka. Konieczna jest odpowiedzialna postawa, przejawiająca się w samym użytkowaniu soczewek, a także w przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa. Zwłaszcza na początku przygody z soczewkami kontaktowymi, dziecko potrzebuje pomocy w ich zakładaniu i zdejmowaniu.

O ile u większości dzieci stosowanie soczewek kontaktowych jest sprawą dyskusyjną, o tyle u niektórych jest wręcz koniecznością. W tym przypadku mówimy o dzieciach, u których wady wzroku nie kwalifikują się, bądź nie poddają się korekcji okularami.

Ponadto u osób powyżej 10 roku życia bardzo dobre efekty przynosi ortokorekcja, czyli zakładanie leczniczych soczewek tylko na noc, co często przyczynia się do zahamowania postępującej wady wzroku.

Noszenie soczewek kontaktowych w różnym wieku

Konieczność korekcji jakości widzenia często pojawia się w późniejszym wieku. Dobrze jest wtedy rozpatrzyć różne możliwości poprawy wzroku. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę cechy charakteryzujące poszczególne grupy wiekowe:

  • 20- i 30-latkowie

    Osoby młode powinny regularnie badać wzrok, są bowiem narażone na pojawienie się tzw. syndromu komputerowego, objawiającego się zaburzeniami widzenia i zaczerwienieniem oczu. Ponadto 20- i 30-latkowie zwykle bardzo aktywnie spędzają czas, więc soczewki kontaktowe zapewnią im komfort noszenia.

    Młodzi częściej sięgają również po szkła kolorowe, nawet jeśli nie posiadają wady wzroku (tzw. soczewki zerówki – o zerowej mocy), a w szczególności po soczewki awangardowe – na specjalne okazje.

  • 40-, 50- i 60-latkowie, a także osoby starsze

    Soczewki kontaktowe można zacząć nosić w każdym wieku. Z czasem jednak oczy trzeba częściej nawilżać, gdyż mają skłonności do wysuszenia. Obecne technologie umożliwiają użytkowanie soczewek również w korekcji prezbiopii, wiążącej się z koniecznością noszenia szkieł do czytania.

Czytaj także:

Najnowsze: