Diplopia - na czym polega podwójne widzenie?

diplopia podwójne widzenie

Diplopia to inaczej podwójne widzenie, które może mieć charakter jednooczny bądź obuoczny. Ten rodzaj zaburzenia wzroku polega na widzeniu dwóch obrazów na raz, za co odpowiadać może zaćma, cukrzyca, guz mózgu czy stwardnienie rozsiane. Z całą pewnością należy jak najszybciej udać się do specjalisty, po zauważeniu u siebie jakichkolwiek problemów ze wzrokiem. Może być to bowiem objaw poważniejszej dolegliwości, wymagającej podjęcie leczenia okulistycznego. Czym objawia się podwójne widzenie i jakie są tego pierwotne przyczyny?

Co przyczynia się do powstania diplopii?

Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do zdwojenia widzenia. W przypadku jednoocznej diplopii często dochodzi do zaburzeń funkcjonowania rogówki, które po zakryciu oka dotkniętego chorobą, zwykle ustępują. Dzieje się tak dlatego, że światło wpadające do chorego oka zostaje zniekształcone, co objawia się podwójnym widzeniem. Do uszkodzenia rogówki może zaś dojść na skutek infekcji. Nierówne tworzenie się obrazów można zaobserwować również przy bliznach rogówki. Z kolei zespół suchego oka może powodować dwojenie obrazu.

Do podwójnego widzenia może dojść także w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania mięśni zewnętrznych gałek ocznych. Do osłabienia mięśni gałkoruchowych mogą doprowadzić choroby autoimmunologiczne typu Miastenia gravis czy choroba Gravesa Basedowa. Procesy chorobowe w mózgu także mogą przyczynić się do wystąpienia diplopii, a są nimi m.in. udar, tętniak i guz mózgu, migrena czy podwyższone ciśnienie środczaszkowe.

Do ubocznego podwójnego widzenia może dojść nawet na skutek nieprawidłowego dobrania okularów, nerwicy czy przy nieskorygowanych wadach wzroku.

Sposoby leczenia podwójnego widzenia

Diplopia objawia się niewłaściwym ustawieniem jednego oka lub obu oczu, bólem gałek ocznych podczas poruszania, nudnościami, bólem głowy i opadającymi powiekami. W celu pozbycia się objawów podwójnego widzenia, niezwykle ważne jest poznanie pierwotnej przyczyny tego schorzenia. Dzięki temu lekarz jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i dobrać skuteczną metodę leczenia. W przypadku słabych mięśni gałki ocznej czy ich uszkodzenia, stosuje się leczenie operacyjne. Sięga się także po leki w przypadku miastenii.

Diplopię spowodowaną chorobą Gravesa Basedowa leczy się zachowawczo lub operacyjnie. Z kolei przy cukrzycy podwójne widzenie leczone jest poprzez utrzymywanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi za pomocą insuliny i leków. Jeśli zdwojenie widzenia jest w początkowym stadium, to można zastosować okulary pryzmatyczne, które są w stanie przesunąć obraz na właściwe miejsce na siatkówce. Z kolei diplopia spowodowana zezem porażennym może być leczona za pomocą toksyny botulinowej A.

Czytaj także:

Najnowsze: