Soczewki hydrożelowe vs silikonowo-hydrożelowe

soczewki silikonowo-hydrożelowe

Soczewek kontaktowych jest bardzo dużo. Różnią się one między sobą nie tylko mocami optycznymi i trybem stosowania, ale także materiałem, z jakiego są wykonane. Najczęściej spotykamy się z soczewkami silikonowo-hydrożelowymi oraz hydrożelowymi. Zdarzyło Ci się kiedyś zastanowić nad tym, czym one się w ogóle różnią? Postaramy się rozwikłać tę zagadkę - scharakteryzujemy każdy z typów tych szkieł kontaktowych oraz opowiemy o ich wadach i zaletach.

Silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe - charakterystyka

Pierwsze soczewki silkonowo-hydrożelowe (często określane jako po prostu silikonowe) powstały w 1999 roku, jako połączenie gumy silikonowej z monomerami hydrożelowymi. Nazywane soczewkami nowej generacji, o korzystnym parametrze przepuszczalności tlenowej, aż 5-6 razy lepszym niż ma to miejsce w soczewkach hydrożelowych.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe dzieli się na trzy generacje (pokolenia):

  • Pierwsza generacja charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością tlenową, ale za to niską zawartością wody, gdzie hydrolina i silikonowa faza są wyraźnie rozdzielone. Specyficzny dla tej grupy soczewek jest materiał Lotrafilcon A i Balafilcon A. Przykładem soczewek pierwszej generacji są Air Optix Night&Day Aqua.
  • Druga generacja nie różni się znacząco od pierwszej. Jedynym elementem zasługującym na wyróżnienie jest tutaj środek nawilżający, który pozwolił na zwiększenie uwodnienia przy utrzymaniu korzystnej przepuszczalności tlenowej. Zatem soczewki silkonowo-hydrożelowe drugiej generacji (takie jak Acuvue Oasys) są bardzo wygodne zarówno w zakładaniu, jak i stosowaniu.
  • W trzeciej generacji uległa zmianie struktura materiału - soczewki znacznie lepiej i dłużej utrzymują wodę, dzięki czemu mogą być stosowane przez wiele godzin, nawet przez najbardziej wymagających użytkowników, borykających się z syndromem suchego oka.

Hydrożelowe soczewki kontaktowe - charakterystyka

Soczewki hydrożelowe zrewolucjonizowały rynek. Były pierwszymi miękkimi szkłami kontaktowymi produkowanymi na masową skalę. Ich działanie oparte jest na cząsteczkach wody, które transportują tlen do oka, odpowiadając za bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Zatem im większe uwodnienie soczewek hydrożelowych, tym korzystniejsza przepuszczalność tlenowa. Jednak jako że nie da się w tym przypadku osiągnąć bardzo dużych parametrów przepuszczalności tlenowej i uwodnienia, soczewki hydrożelowe przeznaczone są przede wszystkim do jednodniowego stosowania. Przykładami soczewek tego typu są Acuvue 1-DAY Moist oraz SofLens 59.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe czy soczewki hydrożelowe - które wybrać?

Każdy z tych rodzajów soczewek kontaktowych spełnia oczekiwania klientów i jest stale rozwijany oraz udoskonalany. To dowód na to, że oba typy szkieł są potrzebne. Silikonowo-hydrożelowe są idealne jako soczewki pierwszego wyboru - dla osób, które nie mają doświadczenia z takim rozwiązaniem optycznym, a hydrożelowe? To świetna propozycja dla użytkowników uczulonych na silikon.


Źródła:

Czytaj także:

Najnowsze: