Różnowzroczność - przyczyny, rodzaje i sposoby korekcji

różnowzroczność anizometropia

Różnowzroczność (anizometropia) to schorzenie polegające na tym, iż każde z oczu ma inną wadę. Dane dotyczące częstotliwości występowania tego zjawiska nie są zbyt bogate, ale praktyka lekarska wskazuje na to, iż nie jest ono rzadkością. Różnowzroczność nie jest zbyt uciążliwa w przypadku, gdy różnice są niewielkie, jednak gdy sięgają kilku dioptrii, to schorzenie staje się nieprzyjemne i dosyć trudne do korygowania. Aby ustalić najbardziej odpowiednią metodę korekcji, trzeba w pierwszej kolejności zbadać i określić rodzaj oraz stopień zaawansowania tego schorzenia.

Rodzaje różnowzroczności

Wśród głównych czynników wpływających na rozwój różnowzroczności należy wymienić dziedziczenie, zez, patologie oczne powiek bądź siatkówki oraz różnego rodzaju operacje gałki ocznej. Istnieje kilka rodzajów tego schorzenia, a wśród najczęściej występujących wymienia jest różnowzroczność:

  • osiowa - gałki oczne różnią się pomiędzy sobą długością osiową, czyli mierzoną od wierzchołka rogówki do dołka środkowego oka,
  • refrakcyjna - występuje różna moc optyczna rogówek obu oczu, a promienie świetlne biegną pod różnymi kątami względem osi optycznych,
  • złożona astygmatyczna - astygmatyzm występuje w obu oczach, ale w jednym jest większy niż w drugim,
  • prosta astygmatyczna - astygmatyzm występuje tylko w jednym oku,
  • złożona nadwzroczna - nadwzroczność występuje w jednym i w drugim oku, ale nie jest ona jednolita,
  • złożona krótkowzroczna - krótkowzroczność występuje w obu oczach, ale różni się pomiędzy sobą ilością dioptrii,
  • antymetropia - jedno oko jest nadwzroczne, a drugie krótkowzroczne.

Natomiast ze względu na wielkość tej wady różnowzroczność można podzielić na różnowzroczność niską (gdy różnica nie przekracza dwóch dioptrii) lub różnowzroczność wysoką (gdy różnica wynosi więcej niż dwie dioptrie).

Nieskorygowana anizometropia, która rozwija się stopniowo lub występuje przez dłuższy okres czasu w wielu przypadkach nie powoduje szczególnych dolegliwości - zwłaszcza wtedy, gdy jedno oko jest bliskie miarowości. W obrębie mózgu dochodzi do swoistej adaptacji i dostosowania do sytuacji, a niektórzy pacjenci nie zdają sobie sprawy, iż posiadają taką wadę. Wielu z nich bagatelizuje problem, gdyż nie zakłóca im to w miarę normalnego funkcjonowania.

Korekcja różnowzroczności

Korekcja różnowzroczności wymaga wzięcia pod uwagę jej rodzaju, wielkości, parametrów widzenia oraz wieku pacjenta. Jak większość wad wzroku, także i ta najczęściej bywa korygowana za pomocą okularów bądź soczewek kontaktowych - dobieranych w sposób właściwy do określonej wady jednego i drugiego oka. Jednak w tym przypadku często pojawia się dyskomfort związany z różną grubością szkieł, dlatego dużo wygodniejsze są soczewki - dopasowane dokładnie do wady wzroku. W niektórych przypadkach istnieją wskazania do korekcji laserowej (jednego bądź obu oczu), jednak ostateczną decyzję o sposobie korygowania tej wady zawsze powinien podejmować lekarz - okulista.

Czytaj także:

Najnowsze: