Wszystko co należy wiedzieć o oscylopsji

oscylopsja

Oscylopsja jest stanem, który może być wywołany przez różne problemy medyczne np. zaburzeniami w ruchach gałek ocznych (głównie oczopląsem) bądź zaburzeniami przekaźnictwa neuronalnego na poziomie ucha wewnętrznego lub mózgu. Niemniej jednak samo pojęcie oscylopsja oznacza nieprzyjemne, złudne poczucie poruszającego się otoczenia wokół danej osoby.

Objawy oscylopsji

W zaburzeniu tym najbardziej zauważalne i dokuczliwe dla pacjenta są problemy z utrzymaniem równowagi z powodu uczucia wirowania otoczenia. Poza tym mogą występować także zniekształcenia widzenia obejmujące drgania i wstrząsy widzianego obrazu, a także obecność plam w polu widzenia. Te problemy mogą dodatkowo wywoływać zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją, urazy z powodu zaburzeń koordynacji. Warto zaznaczyć, iż zazwyczaj objawy te występują podczas ruchu, natomiast zmniejszają swoje nasilenie po zatrzymaniu się.

Przyczyny wystąpienia oscylopsji

Zaburzenia ruchu gałek ocznych, czy też innego typu nieprawidłowości neurologiczne mogące powodować oscylopsję zazwyczaj mają swoje źródło w konkretnej chorobie lub urazie głowy. Wśród jednostek chorobowych leżących u podnóża omawianego zaburzenia należą:

  • Choroby neurologiczne takie jak stwardnienie rozsiane, czy napady padaczkowe;
  • Urazy mózgu (w szczególności móżdżku);
  • Stany wpływające na działanie mięśni oka takie jak np. udar mózgu;
  • Stany wpływające na funkcjonowanie ucha wewnętrznego jak np. choroba Meniera;
  • Choroby zapalne mózgu (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).

Warto zwrócić uwagę także na pozostałe czynniki ryzyka wystąpienia oscylopsji, wśród których wymienia się między innymi:

  • Nadużywanie alkoholu i/lub narkotyków;
  • Niedobór witaminy B12;
  • Uszkodzenia mechaniczne ucha wewnętrznego lub mięśni oka.

Kiedy i w jaki sposób rozpocząć diagnostykę zaburzenia?

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż oscylopsja nie jest chorobą samą w sobie, a jednym z objawów choroby podstawowej. Nie zmienia to jednak faktu, iż objaw ten może pojawić się jako pierwszy. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wyżej opisanymi objawami warto więc udać się do lekarza. Jakiego? Praktycznie z każdą dolegliwością powinniśmy w pierwszej kolejności zgłosić się do naszego lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu badania doradzi nam, co powinniśmy dalej zrobić. Przy dolegliwościach, które występują w oscylopsji, powinien on wydać skierowanie do specjalisty - lekarza neurologa (jeśli podejrzewa on chorobę układu nerwowego), laryngologa (jeśli problemy spowodowane są chorobami ucha) lub okulisty (w przypadku problemów ze wzrokiem).

Leczenie niepowikłanej oscylopsji

Jak zostało już wspomniane wcześniej, oscylopsja jest zazwyczaj objawem innej choroby. Oznacza to, że leczenie choroby podstawowej z dużym prawdopodobieństwem wyeliminuje także oscylopsję. Warto jednak zastanowić się nad metodami leczenia niepowikłanej oscylopsji, przez którą należy rozumieć najczęstszą jej formę, a więc oscylopsję wynikającą z oczopląsu. Do skutecznych w tym przypadku metod walki z dolegliwościami należą:

  • Zastosowanie specjalnych okularów lub soczewek kontaktowych, które mają na celu spowolnienie ruchu gałek ocznych;
  • Przeprowadzenie operacji mającej na celu modyfikację funkcjonowania mięśni gałkoruchowych albo usunięcie choroby, która powoduje oczopląs;
  • Abstynencja od alkoholu.

Warto również zastosować terapię wzrokową, która umożliwia w znacznej mierze przejęcie świadomej kontroli nad ruchami gałek ocznych. Szczególną formą tej terapii jest optometryczna terapia wzrokowa, która polega na wykonywaniu ćwiczeń pod okiem optometrysty. W przypadkach uporczywej oscylopsji spowodowanej oczopląsem można także zastosować leki, których zadaniem jest spowolnienie ruchu gałek ocznych.

Oscylopsja - Czy mamy się czego bać?

Oscylopsja jest wbrew pozorom dość powszechną dolegliwością. W przypadku wystąpienia objawów takich jak uczucie poruszania się otaczających przedmiotów, plamy w polu widzenia czy też jego drżenia warto zgłosić się do specjalisty celem uzyskania fachowej pomocy. Warto pamiętać, iż objawy te mogą wynikać z oczopląsu, który nie jest w gruncie rzeczy poważną chorobą, ale mogą one być także następstwem wielu niebezpiecznych procesów toczących się w naszym organizmie. Z tego powodu w przypadku oscylopsji najważniejsza jest dokładna diagnostyka, która umożliwi wprowadzenie skutecznego leczenia.


Źródła:

Czytaj także:

Najnowsze: