Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci?

wada wzroku u dzieci

Obecnie bardzo wiele małych dzieci ma problem ze wzrokiem. Warto pamiętać, iż kłopoty z narządem wzroku mogą zacząć się już nawet u dzieci w wieku przedszkolnym. Niestety nie zawsze nasi podopieczni będą w stanie dokładnie ocenić co się dzieje z ich wzrokiem. Zatem w jaki sposób rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

Popularne objawy, które sugerują wadę wzroku u dziecka

Często zdarza się, iż małe dzieci już w wieku przedszkolnym borykają się z wadą wzroku. Warto pamiętać, iż czasem może zdarzyć się, iż nawet podczas wnikliwej i systematycznej obserwacji naszego dziecka nie dostrzeżemy tej wady. Jest to spowodowane między innymi faktem, iż wspomniana wada przykładowo rozwija się tylko i wyłącznie na jednym oku. Tym samym drugie oko, które pracuje w pełni prawidłowo rekompensuje naszemu dziecku poprawne widzenie.

Z tego powodu jeżeli jesteśmy rodzicami małych dzieci, które są szczególnie w wieku przedszkolnym, warto obserwować, czy nie występują objawy charakterystyczne dla wady wzroku. Możemy zaliczyć do nich między innymi mrużenie oraz tarcie oczu, a także marszczenie brwi. Zaniepokoić nas powinien także światłowstręt, jak również zaczerwienienie oczu naszego dziecka. Warto pamiętać, iż niepokojącym objawem jest również łzawienie oczu. Bardzo wiele dzieci, które mają problem z widzeniem także podczas czytania lub też oglądania obrazków w książce przysuwa ją jak najbliżej narządu wzroku. To tylko niektóre z podstawowych objawów, które powinny wzbudzić naszą uwagę, a kolejne z nich od pierwszego miesiąca do ósmego roku życia opisano w artykule Jak wykryć nieprawidłowości widzenia u dziecka?. Najmłodsi nie zawsze potrafią ocenić dysfunkcję narządu wzroku, ponieważ uważają ją za coś normalnego. Jeżeli zatem zauważymy opisane powyżej niepokojące objawy, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Korekcja wzroku naszych dzieci

Warto pamiętać, iż większość wad wzroku, które występują w młodym wieku można wyleczyć. Najczęściej podczas wizyty u okulisty lekarz zaleci naszemu dziecku noszenie okularów, soczewek kontaktowych lub soczewek optometrycznych (modelowanie kształtu gałki ocznej podczas snu).

Wyróżnia się również wady wzroku takie jak między innymi zez, które powinniśmy nie tylko korygować za pomocą okularów, ale wymagające wykonywania ćwiczeń pod okiem ortoptysty. Dzięki specjalnym ćwiczeniom, które należy odbywać systematycznie możemy wyleczyć tą wadę wzroku u dziecka. W niektórych przypadkach, gdy wada wzroku się pogarsza mimo wykonywanych ćwiczeń wskazany jest zabieg operacyjny.

Wada wzroku u dzieci może rozwijać się nawet już od najmłodszych lat. Wbrew powszechnie panującej opinii naszemu dziecku nie pogorszy się wzrok tylko i wyłącznie przez długotrwałe oglądanie telewizji lub też grę na komputerze. Powinniśmy pamiętać, iż wspomniana wada może wystąpić także z powodu innych czynników, dlatego tak istotna jest szybka oraz trafna diagnoza.

Czytaj także:

Najnowsze: