Schorzenia wzroku korygowane soczewkami kontaktowymi

wady wzroku soczewki

W związku z tym, iż narząd wzroku jest jednym z najbardziej skomplikowanych elementów ludzkiego ciała, jest narażony na liczne dysfunkcje, utrudniające nam normalne funkcjonowanie.

Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż wada wzroku wystąpić może z wielu powodów. Przeważnie związana jest z wadami genetycznymi, jednak wywołać ją mogą również urazy mechaniczne czy niezdrowy tryb życia (w niektórych przypadkach znaczenia ma nawet odpowiednia dieta). Czasem do głosu dochodzi również biegnący czas, który odpowiada za "zużycie się" narządu wzroku.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, jesteśmy w stanie stworzyć listę najczęściej występujących schorzeń, które mogą nas dotyczyć. Znajdują się na niej:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • różnowzroczność,
  • astygmatyzm,
  • starczowzroczność,
  • ślepota barw (achromatopsja lub tzw. daltonizm),
  • oczopląs,
  • stożek rogówki,
  • zez.

Wspólny mianownik dla wad wzroku

Wymienione schorzenia różnią się między sobą, niemniej wszystkie powodują dyskomfort, rosnący przy nieleczonym schorzeniu. Różnice między nimi łączy jeszcze jedna rzecz - każda z wymienionych wad wzroku może być korygowana za pomocą soczewek kontaktowych. Odmian soczewek kontaktowych jest naprawdę dużo, a o podziale decyduje tryb noszenia oraz materiał z jakiego są zrobione. Na rynku dostępne są odpowiedniki miękkie, twarde, mineralne, organiczne, jednorazowe, miesięczne, dwutygodniowe czy kosmetyczne. Dobór poszczególnych soczewek zależy między innymi od wady, ale także od naszych upodobań. Zazwyczaj nosimy je w dzień, jednak istnieją również rozwiązania, które korygują wadę wzroku wyłącznie w nocy. Dotyczy to tak zwanej ortokorekcji, opartej na działaniu twardych soczewek kontaktowych, które "pracują" podczas snu.

Dlaczego nie okulary?

Nie sposób wskazać najważniejszej zalety soczewek zwanych również “kontaktami”. Z pewnością jednak dla wielu osób ogromne znaczenie mają walory estetyczne. Soczewka nie zmienia bowiem naszego wyglądu. Jest niedostrzegalna i najczęściej niewyczuwalna dla użytkownika. Jest to ważne przede wszystkim dla dzieci, które czasem nie mogą pogodzić się z obowiązkiem noszenia okularów. Uniwersalność soczewek, wygoda z nimi związana, a także walory estetyczne sprawiają, iż są one bardzo często wybierane przez osoby zmagające się z różnego rodzaju wadami wzroku.

Czytaj także:

Najnowsze: