Jak radzić sobie z dyskomfortem przy noszeniu soczewek kontaktowych?

dyskomfort przy noszeniu soczewek kontaktowych

Korygujesz swoją wadę wzroku soczewkami kontaktowymi? Jeśli tak, to możliwe, że kiedyś odczuwałeś dyskomfort związany z noszeniem soczewek. Taka sytuacja nie musi oznaczać, że trzeba zrezygnować z używania soczewek. Jeśli jednak pojawia się dość często, warto zastanowić się nad przyczyną tego stanu, aby go wyeliminować.

Czym jest dyskomfort soczewkowy?

Samo pojęcie dyskomfortu wynikającego z używania soczewek kontaktowych należy dobrze zdefiniować, aby nie przeoczyć poważniejszych stanów związanych z noszeniem soczewek. Przede wszystkim dyskomfort występuje jedynie, gdy soczewki są założone. Po zdjęciu soczewek objawy powinny ustąpić. Dyskomfort nie jest również synonimem zespołu suchego oka, choć ten może być przyczyną dyskomfortu.

Z czego może wynikać dyskomfort podczas noszenia soczewek?

Przyczyn dyskomfortu występującego podczas noszenia soczewek kontaktowych może być dość dużo. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny:

  • Infekcje oczu - których objawami mogą być: zamazane widzenie, opuchnięcie powiek, zaczerwienienie spojówek, ból oczu, łzawienie i ropna wydzielina. Jeśli masz takie objawy, zdejmij soczewki i umów się do lekarza okulisty, gdyż nie można tego bagatelizować.
  • Podrażnienie oczu - przez środki do czyszczenia soczewek oraz inne substancje mogące mieć kontakt z soczewkami. Jeśli Twoją główną dolegliwością jest uczucie pieczenia podczas zakładania soczewek, to być może musisz zwrócić większą uwagę na sposób, w jaki je pielęgnujesz. Soczewki kontaktowe mogą bowiem absorbować różne substancje znajdujące się na ich powierzchni. Problem może okazać się więc prozaiczny, np. drażniące mydło do rąk, którego używasz przed dotknięciem soczewek. Jeśli taki problem nie ustępuje mimo zmiany kosmetyków, warto wziąć pod uwagę zamianę swoich dotychczasowych soczewek na jednodniowe soczewki kontaktowe.
  • Złe dopasowanie soczewek - może objawiać się niemiłym odczuciem obecności soczewek pod powiekami (dobrze dopasowane soczewki powinny być całkowicie nieodczuwalne). Soczewki różnią się między sobą nie tylko mocą optyczną, ale również krzywizną czy wielkością. Z tego powodu nie wszystkie soczewki są dla każdego. Jeśli dotyczy Cię ten problem, warto udać się do okulisty w celu doboru innego rodzaju soczewek.
  • Zespół suchego oka - może występować nawet u osób nieużywających soczewek. Ponadto długotrwała praca przed ekranem komputera, niektóre leki, dym papierosowy i zanieczyszczone powietrze oraz odwodnienie mogą nasilać dolegliwości. Gdy stosujesz soczewki i masz uczucie suchych, podrażnionych oczu, warto zastosować nawilżające krople do oczu i postarać się o zminimalizowanie innych czynników mogących wywoływać taki stan. Jeśli mimo tych działań dalej odczuwasz podrażnienie oczu, należy skonsultować się z okulistą.
  • Nieprzestrzeganie zasad higieny - może powodować wiele różnych dolegliwości. Nie można lekceważyć zaleceń lekarskich oraz prawidłowego sposobu obsługi soczewek, gdyż może prowadzić to do zapalenia oczu i w konsekwencji nawet do uszkodzenia wzroku.

Podsumowanie ze specjalistą w tle

Samodzielne stwierdzenie dokładnej przyczyny dyskomfortu wynikającego z używania soczewek kontaktowych może być trudne. W tym celu należy udać się do lekarza okulisty, który wykluczy poważniejsze przyczyny dyskomfortu. Lekarz zaleci również, co należy zrobić, aby taki dyskomfort się nie pojawiał.

Wiele różnych przyczyn może prowadzić do odczuwania dyskomfortu wynikającego z noszenia soczewek kontaktowych. Niektóre wymagają jedynie niewielkich działań w celu zminimalizowania dolegliwości. Wizyta u okulisty najczęściej rozwiewa wątpliwości co do przyczyny dyskomfortu oraz umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia.


Źródła:

Czytaj także:

Najnowsze: