Które soczewki kontaktowe są dla astygmatyków?

soczewki dla astygmatyków

Astygmatyzm jest często spotykaną wadą wzroku. Występuje wraz z nieostrym widzeniem w krótko- i dalekowzroczności. Przyczyną wystąpienia tej wady jest nieprawidłowy kształt rogówki. Specjalnie dla astygmatyków zostały stworzone soczewki toryczne.

Na czym polega astygmatyzm?

Rogówka w przebiegu astygmatyzmu ma nieregularny kształt. Jest wydłużona, zamiast zaokrąglonej powierzchni, ma kształt piłki do gry w rugby. Promienie świetlne, które przechodzą przez taką rogówkę, nie skupiają się w jednym miejscu, ale nierówno załamują się (a w efekcie powstaje wiele ognisk). Widzenie staje się nieostre. W większości przypadków astygmatyzmowi współtowarzyszy krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Szacuje się, że u około 50% populacji, posiadającej tę wadę wzroku, po pewnym czasie pojawia się również astygmatyzm.

Dlaczego należy stosować specjalne soczewki?

Soczewki toryczne są specjalnym rodzajem szkieł przeznaczonych dla osób z astygmatyzmem. Umożliwiają widzenie wyraźnego i stabilnego obrazu. Tylko specjalista może określić wartość wady, a tym samym dobrać odpowiednie okulary bądź soczewki.

Szkła toryczne różnią się od standardownych soczewek sferycznych. Astygmatyk, nosząc zwykłe modele, może nie widzieć wyraźnie. Korekcja wady jest wtedy jedynie częściowa. Toryczne okulary i soczewki nie tylko poprawiają obraz. Przyczyniają się również do wyeliminowania bólów głowy, w związku ze zmniejszonym napięciem w gałce ocznej. Dodatkowo mogą obniżyć stopień dalszego pogarszania widzenia, a nawet ryzyka zapalenia powiek.

Działanie soczewek torycznych

Soczewki toryczne skupiają promienie świetlne tak, jak tego potrzebuje oko dotknięte astygmatyzmem. Na siatkówce tworzone jest jedno ognisko, w miejscu, gdzie otrzymywany obraz jest najbardziej wyraźny. Typowe, sferyczne soczewki mają identyczną moc w każdym przekroju. Moc szkła torycznego różni się w przekrojach (np. w pionowym i w poziomym).

Dzięki dzisiejszej technologii soczewki dla astygmatyków są cienkie, a jednocześnie wytrzymałe. Do wyboru mamy modele jednodniowe oraz miesięczne. Szkła toryczne opisują poniższe parametry:

  • Moc sferyczna i moc cylindryczna (CYL)
  • Oś cylindra (AXE) – określa położenie geometryczne mocy sferycznej

Soczewki toryczne mogą posiadać również dodatkową opcję – zmianę koloru oczu. Posiadamy dwie możliwości, a mianowicie radykalną zmianę koloru lub wzmocnienie naturalnego, jasnego odcienia.

Czytaj także:

Najnowsze: