Soczewki kontaktowe miękkie czy twarde?

soczewki kontaktowe miękkie

Pierwszy pomysł dotyczący soczewek kontaktowych pojawił się już za czasów Leonarda da Vinci. Musiało minąć jednak sporo czasu, zanim odkryto materiały, z których można było wyprodukować soczewki. Dziś soczewki są ogólnodostępne, wytrzymałe i niezwykle wygodne. Jeśli nie wiesz, jakie wybrać dla siebie, poniżej znajduje się podział na soczewki miękkie oraz twarde uwzględniający zastosowane materiały i technologie.

Soczewki kontaktowe miękkie

Soczewki miękkie u większości użytkowników od razu dopasowują się do oka. Nie czuć ich na oku, dlatego są tak bardzo wygodne. Soczewki miękkie, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, przepuszczają duże ilości tlenu, przez cały czas są wilgotne i komfortowe w noszeniu. Nie musisz się do nich przyzwyczajać i swobodnie możesz wymienić je z okularami. Soczewki miękkie wchłaniają wodę, dlatego możesz nosić je nawet przez bardzo długi czas (przez 30 dni, a nawet kwartał). Soczewki miękkie, podobnie jak twarde, korygują prawie każdą wadę wzroku. Oprócz soczewek korygujących możesz wybrać też soczewki, zmieniające kształt Twoich oczu lub ich kolor. Jednym z minusów soczewek miękkich jest ich mała wytrzymałość (łatwo się rwą). Soczewki miękkie łatwo wchłaniają też z rąk pozostałości mydła, kremów do rąk, balsamów, dlatego mogą powodować podrażnienie oczu.

Soczewki kontaktowe twarde

Soczewki twarde (sztywne) znane są tez pod nazwą soczewek gazoprzepuszczalnych RGP. Są wykonane z materiału zbliżonego do plastiku, natomiast pierwotnie robione były ze szkła. Przez wiele lat do ich produkcji wykorzystywano szkło akrylowe, jednak soczewki były niewygodne, bo nie przepuszczały powietrza. Soczewki twarde wytwarza się z silikonu, dzięki czemu są elastyczniejsze. Każdy, kto nosi soczewki twarde, czuje je na swoim oku, choć po pewnym czasie można się do nich przyzwyczaić.

Zalety soczewek twardych:

  • są dokładnie dopasowywane do kształtu Twojej rogówki;
  • zachowują swój kształt lepiej niż soczewki miękkie, więc przez cały czas widzisz ostro;
  • korygują więcej wad wzroku niż soczewki miękkie;
  • kontrolują w pewnym stopniu pogłębianie się krótkowzroczności;
  • są wytrzymałe, bo materiał, z którego je wykonano nie zawiera wody (jedną parę możesz nosić nawet przez kilka lat).

Wady soczewek twardych:

  • nie są tak wygodne w noszeniu jak soczewki miękkie;
  • częściej niż soczewki miękkie wypadają z oka;
  • trudniej się do nich ponownie przyzwyczaić, kiedy przez kilka dni zamiast soczewek nosisz okulary;
  • dla dobrego komfortu soczewki twarde trzeba nosić każdego dnia, co nie dla każdego jest komfortowe.

Teraz już na pewno wiesz, jaki rodzaj soczewki wybrać dla siebie.

Czytaj także:

Najnowsze: